disscuss print

ÜCRETSİZ HOSTİNG İÇİN TIKLAYIN...

Evlilikten Önceki Tedbirler

Evlilikten Önceki Tedbirler_resim Evlenmeyi düşünen kişiler, öncelikle uygun bir evlilik için gerekli şartlara sahip olup olmadıklarını araştırmalıdırlar. Bu şartlar dört başlık altında toplanabilir:

1- Evlenecek kişilerin benzer sosyal çevrelerden gelmeleri,

2- Eğitim seviyelerinin birbirine yakın olması,

3- Maddi güç bakımından aralarında fazla fark olmaması,

4- Aralarında bir kuşaktan fazla yaş farkı olmamalıdır.

Evlenecek kişilerin evlenmeden önce bu dört şarta dikkat etmeleri tavsiye edilmektedir. Bu unsurlar uygun bir evlilik için kesin şart niteliğinde değildir. Fakat eşler farklı Eşlerin aynı duyguları paylaşabilecek yaşlarda olmaları anlaşmalarını kolaylaştıracaktır.

Evlilik birliği, bir arkadaşlık olarak düşünülürse, birbirine yakın

yaştaki arkadaşların anlaşma ihtimalleri daha fazladır.sosyal çevrelerde yetişirlerse uyumlu bir evlilik için daha fazla çaba sarf etmeleri gerekir. Aralarındaki kültür ve eğitim farkı ise zevklere yansıyarak eşler arasındaki bağların zayıflamasına sebep olabilir. Ekonomik farklar eşler arasında güç gösterisine yol açabilir. Eşlerin aynı duyguları paylaşabilecek yaşlarda olmaları anlaşmalarını kolaylaştıracaktır. Evlilik birliği, bir arkadaşlık olarak düşünülürse, birbirine yakın yaştaki arkadaşların anlaşma ihtimalleri daha fazladır. Eşler arasında 10 yaştan fazla fark olması anlaşmalarını zorlaştırmaktadır.

Eş seçiminde dikkat edilmesi tavsiye edilen bu unsurların dışında bir takip faydalı tedbirler alınabilir. Evlenecek kişilerin seçecekleri eşte aşağıdaki özelliklerin olup olmadığına dikkat etmeleri de en ideal eşi seçmelerinde onlara yardımcı olur.

Yardımsever bir eş ile uyum sağlamak daha kolaydır. Bir insanın sosyal duygusunu ortaya koyan en iyi ölçü, o insanın başkalarına yardım etmeye hazır olup olmadığıdır. Başkalarına zevk verme yeteneğine sahip insanlar, neşeli bir yaratılışa sahiptirler. Sıkıntılı ve hüzünlü bir görünüm sergilemeyen bu insanlar, çevresindekilere kişisel problemlerinden bahsetmez ve kimseyi kendi dertlerine ortak etmezler. Başkaları ile bir arada olmaktan zevk alırlar. Eşler böyle bir sosyal duyguya sahip olurlarsa, evlilikleri güzel bir şekilde devam eder.

Evlilikten sonraki tedbirler ileriki sayfalarda geniş bir şekilde ele alınacak ve konuyla ilgili çözümler önerilecektir. Ama bazı durumlarda boşanma kaçınılmaz olur ve tek çözüm olarak görülmeye başlanılır. Böyle durumlarda, çocuklar ve boşanan eşler üzerinde boşanmanın tahribatı asgari düzeye indirilmeye çalışılmalıdır. Burada konuyla ilgili, gelişmiş ülkelerde, özellikle Amerika’da uygulanan bir programı siz değerli okurlara sunmakta fayda görüyorum.

Özellikle AB yasalarına uyum çerçevesinde Medeni Kanundaki değişiklikler, aile mahkemelerinin kurulması, psikologlardan bilirkişi olarak faydalanılması bu konuyla ilgili fevkalade ö-nemli adımlar olarak görülmektedir. Sunulan program eğer gelecekte yasallaşırsa belki en önemli adım atılmış olacaktır.


http://www.izmir-psikolog.com/
ÜCRETSİZ DOMAİN İÇİN TIKLAYIN...

Bu haber 10/12/2013 tarihinde eklenmiştir.
Bu haber 960 kişi tarafından okunmuştur.

Yorum Yaz

Bilgileriniz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
captcha
 
Authors