disscuss print

EVLENMEK İSTEYEN BEKARLAR EVLİLİK DOKTORU İÇİN TIKLAYIN...

PSİKOLOG DR. MURAT GÜVENÇER

PSİKOLOG DR. MURAT GÜVENÇER_resim
Otistik hastalarda kullandığı yöntemle yüzde 70 başarı oranı yakaladı.
Psikolog Dr. Murat Güvençer Otizm’de kullandığı yöntemle yüzde 70 başarı oranı yakaladı. Dr. Güvençer otistik ve hiperaktif çocukların sağaltımında kullanılan AIT ( Auditory Integration Training) tedavisini ve altını ıslatan çocuk ve kişilerde kullanılan Buzzer ( üriner alarm cihazı ) tedavisini Türkiye'ye ilk getiren kişi olarak da biliniyor. Güvençer Buzzer tedavisini 1982 ve AIT tedavisini 1996'dan beri uygulamakta.

OTİZM

Yaygın gelişimsel bozukluklar; erken çocukluk döneminde başlayan sosyal beceri, dil gelişimi ve davranış alanında uygun gelişmeme vaya kaybın olduğu bir grup psikiyatrik bozukluktur.

Genel olarak bu bozukluklar gelişimin bir çok alanını etkilerler ve süregelen işlev bozukluklarına yol açarlar.
Bu bozuklukların en iyi bilineni otistik bozukluk (infantil otizm olarak bilinir ) olup; karşılıklı sosyal etkileşimde, sözel iletişimde bozukluklar ve basmakalıp stereotipik davranış görüntüsü ile karakterizedir.

Tedavi Yöntemleri arasında Duyusal Bütünleme Tedavisi/Auditory Integration Training uygulanıyor.

Avrupa ve ABD'de otistik, disleksi AIT ( Auditory Integration training ) ya da hiperaktif çocukların tedavisinde uzun süredir kullanılan yöntem, zihinsel bozukluklar ve işitsel algı problemleri ses dalgaları kullanılarak düzeltiliyor. Türkiye'de de Psikolog Doktor Murat Güvençer 'in uyguladığı yöntemde başarı oranı %70'dir.

Fransız tıp doktoru Guy Berard'ın otuz yıllık bir çalışma sonucu geliştirdiği, Avrupa ve Amerika'nın çeşitli ülkelerinde Dr. Berard'ın yetki verdiği uzmanlarca kullanılan, 1996 yılından beri de Türkiye'de Berard'ın öğrencisi Psikolog Dr. Murat Güvençer tarafından başarıyla uygulanan Auditory Integration training ( İşitsel Eğitim ) yöntemiyle otistik, hiperaktif, depresif ve disleksialı ( okumayı öğrenme güçlüğü ) hastaları tedavi ediliyor. İşitsel Eğitim'de Dr. Guy Berard'ın buluşu olan "audiokinetron" adlı bir cihaz kullanılıyor.

Bu cihaz başka ses kaynağında verilen sesleri module ediyor, sesleri 15-25 bin frekansa kadar değiştirebiliyor. Bir kaset ya da disk çalarla bağlantılı olarak kullanılan "audiokinetron" programlanarak, hastanın durumuna, ihtiyaçlarına göre frekanslar arttırılabiliyor.

İstenmeyen frekanslarsa yok edilebiliyor. Sağ ve sol kulağa ayrı ayrı desibelde, volümde ses verilebiliyor. Müzik türünün tedavide bir önemi yok ama çocukların zevkle dinleyebilmesi için melodik, zengin ritimli müzikler tercih ediliyor. Çeşitli frekanslar beynin ilgili ilgili bölümlerine bu müziğin içinden kamufle edilerek yollanıyor.

Beyne ulaşan bu ses dalgaları beynin bazı bölgelerini uyarıyor ve tüm frekans eşiklerini eşit düzeye getirerek aşırı duyarlılık, asimetrik ya da ağrılı algılamaya ortadan kaldırıyor ya da minimuma indiriyor ve bu merkezlerin kapasite kullanımını arttırıyor.

İşitsel eğitim günde 2 kez otuzar(30) dakikalık seanslarla iki haftada gerçekleştiriliyor. Toplamı 10 saat olan 20 seansta tedavi tamamlanıyor. Tedavinin etkileriyse onbeş(15) gün - altı(6) ay içinde görülebiliyor.
Altı ay aralarla tedavi birkaç kez tekrarlanıyor ve her defasında daha çok iyileşme sağlanıyor.

Eğitim için çeşitli yabancı ülkelerde ( Amerika, Fransa, İtalya v.s. ) bulundu. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesinde uzun süre çalışan ve İstanbul Üniversitesi Çocuk Sağlığı Enstitüsü'nde ders vermiş olan Psikolog Dr. Murat Güvençer 1950 yılında İsanbul'da doğdu.

Kabataş Erkek Lisesi mezunu olan Güvençer lisans ve lisansüstü öğrenimini İstanbul Üniversitesi Psikoloji Bölümü, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi ve İstanbul Üniversitesi Çocuk Sağlığı Enstitüsü'nde yaptı. Murat GÜVENÇER evli ve 2 çocuk babasıdır.


Diğer Tedavi Konuları,

-Pediatrik Nöropsikoloji

-Zeka Gerilikleri (Mental Retardation)

-Öğrenme bozuklukları (Learning Disorder)

-Motor Beceri bozuklukları (Motor skills disorder)

-İletişim bozuklukları (Communication disorder)

-Yaygın gelişimsel bozukluklar (Pervasive Developmental Disorder)

-Dikkat kusuru ve aşırı haraket bozuklukları (Attention-deficit and disruptive behavior disorder)

-Beslenme ve yeme bozuklukları (Feeding and eating disorder )İLETİŞİM BİLGİLERİ:
EVLENMEK İSTEYEN BEKARLAR EVLİLİK DOKTORU İÇİN TIKLAYIN...

Bu haber 15/11/2012 tarihinde eklenmiştir.
Bu haber 3518 kişi tarafından okunmuştur.

Yorum Yaz

Bilgileriniz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
captcha
 
Sayfalar: 1
Authors