disscuss print

ÜCRETSİZ HOSTİNG İÇİN TIKLAYIN...

Uzm. Klinik Psikolog Selin Koçkaya

Uzm. Klinik Psikolog Selin Koçkaya_resim Selin Koçkaya lisans eğitimini Haliç Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Balıklı Rum Ermeni Hastanesi, Yedikule Psikiyatri Klinikleri, Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları hastanelerinin, poliklinik, alkol-madde, çocuk-ergen, psikotik bozukluklar servislerinde alanın ileri gelenlerinden süpervizyon almış, üç yıl süresince programa devam etmiştir.

Mezun olduktan sonra bir sene Haliç Üniversitesi’nin Psikolojik Rehber Danışmanlığı’nı yapmış, Amerika’da dil eğitimini tamamlamak için görevinden ayrılmıştır. Türkiye’ye döndüğünde Sante Onkoloji Merkezleri’nde 3.000’den fazla kanser hastasına psikolojik danışmanlık yapmıştır. Görev tanımı; tedavi süreciyle ilgili bilgilendirme yapmak, yakın gelecekte hastanın karşılaşabileceği psikolojik yan etkilerle etkili biçimde başa çıkmak, hastanın cerrahi müdahale sonucu, uzuv ya da işlev kayıplarıyla oluşan (mastektomi, histerektomi, cinsel fonksiyon bozuklukları, kirlilik hissi, v.b.) depresyon, ölüm, nüks korkusu, ayrılık kaygısı ve gelecek endişelerine, psikolojik tedavi uygulayarak, hastanın tedaviye uyumunu ve yaşam kalitesini arttırıp, hastalığın seyrini ve tedaviye olumlu yönde cevap vermesini sağlamak amacıyla kanser hastalarıyla çalışmak.

13. Dünya Psiko-onkoloji Kongresi organizasyonunda aktif rol alan Selin Koçkaya, KONSÜLTASYON LİYEZON PSİKİYATRİSİ(Fiziksel hastalıkların yarattığı, psikolojik süreçlerin tedavisiyle ilgilenen bilim dalı) içinde KOGNİTİF TERAPİ’yi (CBT) benimseyerek, kronik ve ölümcül hastalıklar, depresyon, kaygı bozuklukları, travma sonrası stres bozuklukları, yas, kayıp, ayrılık alanlarında çalışmaktadır. Aynı zamanda, travma ve fobilere uygulanan bir teknik olan EMDR (göz hareketleriyle duyarsızlaştırma ve yeniden işleme) terapistidir.

Çalıştığı her kurumda görevine paralel olarak, büyük çaplı personel grup eğitimleri (meslek deformasyonu iyileştirme, kişisel gelişim, zaman yönetimi, bireysel terapiler, v.b.) yeni meslektaşlara eğitim grupları düzenlemiştir. Türk Kadınlar Birliği ile sosyal sorumluluk projeleri dahilinde, İstanbul ilindeki birçok okula giderek ebeveynlere eğitim seminerleri vermektedir. Ayrıca Alzheimer Melekleri’nden biri olan Selin Koçkaya, her ay düzenli olarak CKM’de düzenlenen ücretsiz seminerlerde Alzheimer hastalarının yakınları için psikolojik danışmanlık vermektedir.

Özel Sante Kanser Vakfı kurucularından olan Selin Koçkaya, Psikososyal Onkoloji Derneği ve Tüm Psikologlar Derneği’ne üyedir.

İletişim: selin@bilgenterapi.com
ÜCRETSİZ DOMAİN İÇİN TIKLAYIN...

Bu haber 05/05/2014 tarihinde eklenmiştir.
Bu haber 2205 kişi tarafından okunmuştur.

Yorum Yaz

Bilgileriniz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
captcha
 
Authors