disscuss print

ÜCRETSİZ HOSTİNG İÇİN TIKLAYIN...

'Maskeli depresyon'

'Maskeli depresyon'_resim Yorgunluk, uyku ve iştah değişiklikleri, beden işlevlerinde bozukluklar, belirsiz ağrılar gibi belirtiler varsa 'maskeli depresyon'a dikkat edin.

Maskeli depresyon, kişinin hastalığını inkâr ettiği, duygusal belirtilerden çok bedensel belirtilerin eşlik ettiği bir durum. Yorgunluk, uyku-iştah değişiklikleri, beden işlevlerinde bozukluklar, belirsiz ağrılar sık görülür; çünkü duygular ifade edilmediğinde bedenselleşir. Maskeli depresyon en çok da 'güçlü' karakterleri sever.

Bazen ruh durumumuz ne olursa olsun içimizdekileri yansıtmamak, gizlemek, taşıdığımız rolleri en iyi şekilde yerine getirebilmek için maskeler takarız. Önemli olan bu maskeleri zamanı gelince çıkarabilmek. Kadınlarda erkeklere göre daha fazla görülen ve temelinde inkar yatan ‘maskeli depresyon’u Hisar Intercontinental Hospital Psikiyatri Uzmanı Dr. Bilal Ersoy anlattı:

"Modern yaşamla birlikte yaygınlaşan depresyon kadınlarda erkeklere göre iki kat daha fazla görülüyor. Bu farkın temel nedeni kadınların erkeklere göre daha fazla rol üstlenmeleri ve sosyal koşullardır. Modern yaşam insana birçok rol yükleyen kalabalık bir tiyatro oyunu gibidir. Evde, işte, sosyal hayatta, eşimizle, çocuklarımızla, ailemizle, arkadaşlarımızla farklı sahnelerde farklı rollere bürünürüz. Tüm bunları her şey yolunda giderken bile bir arada yürütmek karmaşık ve zordur. İşler ters gidince rolleri sürdürmek daha da zorlaşır. Kimi mızmızlanıp oyunu bırakır, kimi de her şeye rağmen oyuna devam etmeye çalışır."

İki temel belirti

Dr. Ersoy, depresyonun iki temel belirtisi depresif duygudurum(mutsuzluk, çökkünlük, neşesizlik) ve yaşamdan keyif alamamaktır diyor ve ekliyor; "Bunlara uyku-iştah değişiklikleri, yorgunluk, bezginlik veya huzursuzluk eşlik edebilir. Depresyonu olanlarda karamsarlık, kararsızlık, suçluluk ve değersizlik hisleri de bulunabilir. Hekimlerin depresyonda en çok çekindikleri bulgu ise intihar düşüncesidir; çünkü kabaca intihar edenlerin üçte ikisi depresyonda olanlardır. Bu bulguların derinliği depresyonun şiddetini belirler. Depresyon şiddetine göre hafif, orta, ağır olarak sınıflandırılabilir. Ağır depresyonlarda kişinin gerçekle bağı kopabilir. Depresyon, özellikle tedavi edilmediğinde tekrarlama eğilimindedir. Bazen kronik bir hal alabilir, bazen de düşük şiddette depresyon kişinin mizacına yapışabilir. Depresyonda olanlar, çökkün görünürler. Yüzlerinde üzgün veya yorgun bir ifade olur. Kendilerine bakımları ve özenleri azalır. Üzerlerindeki görevleri, sorumlulukları yapmakta zorlanırlar. Depresyon sadece yüz ifadesinden bile anlaşılabilir. Sosyal çevrede kişideki değişiklik kolaylıkla sezilir. 'Hasta' olmayı 'güçsüzlük' gibi görenlerde ise maskeli depresyon denilen, gizli tablo ile karşılaşılır."

Bedensel belirtiler

Psikiyatri Uzmanı Dr. Ersoy: "Maskeli depresyon, kişinin hastalığı inkâr ettiği, depresyonun duygusal belirtilerinden çok bedensel belirtilerinin eşlik ettiği bir tablodur. Yorgunluk, uyku-iştah değişiklikleri, beden işlevlerinde bozukluklar, müphem ağrılar sık görülür; çünkü duygular ifade edilmediğinde bedenselleşme eğilimindedir. Hastalık algısı kişiden kişiye değişir. Yaşam boyu 'güçlü' olma rolünü üstlenmiş, yardım almaktan çok yardım etmiş kişiler hastalığı 'zayıflık', 'acizlik', 'yetersizlik', 'güçsüzlük' olarak algılayabilirler. Güçlü ve neşeli olma zorunluluğu nedeniyle, depresyonda olsalar dahi maskeyle dolaşmak, çevrelerinde oluşturdukları algıyı bozmamak isterler. Yaşamdaki sıkıntılara göğüs gerip ayakta kalmayı amaç edinmişlerdir. Depresyonda olduklarını inkâr ederler. Bu nedenle bedensel yakınmalarla başka branşlara başvururlar. Psikiyatriste gitmeyi reddeder veya küçümserler. Es kaza ruhsal yardım alırlarsa yakınları şaşkınlığa uğrar. Oysa hepimizin güçlü ve zayıf yönleri vardır. Hepimiz zaman zaman yardım almak zorunda kalabiliriz."

Yüklerinizden kurtulun

Dr. Ersoy; "Bazen 'güçlü' olmak, öyle görünmeye çalışmak kendimizi ihmal etmemize, yardım alamamamıza neden olabilir. Zayıf yönlerimizle yüzleşmek, yardım alabilmek ruhsal olgunluğun bir göstergesidir. Tedavide hastalarımız bu yönlerini kabullenip, altında ezildikleri yüklerden kurtulup, rollerini kendileri belirlemeye başladıklarında iyileşmeye başlarlar. Tüm-güçlü olmak tıpkı maskeli olmak gibi bir yanılsamadır. İnsanları zayıf yönleri birbirine yakınlaştırır, ötesi kişi kendi zayıf yanlarıyla barıştıkça kendine yakınlaşır" diyor.


KADIN VE KADIN
ÜCRETSİZ DOMAİN İÇİN TIKLAYIN...

Bu haber 10/06/2014 tarihinde eklenmiştir.
Bu haber 3854 kişi tarafından okunmuştur.

Yorum Yaz

Bilgileriniz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
captcha
 
Authors