disscuss print

ÜCRETSİZ HOSTİNG İÇİN TIKLAYIN...

Aile İçindeki Geleneksel Alışkanlıklar

Aile İçindeki Geleneksel Alışkanlıklar_resim Geçmişten geleceğe doğru bakıp azıcık düşünen her insan farkeder ki Türkiye aile yapısı git gide değişiyor. Aile içindeki geleneksel alışkanlıklar Osmanlı'nın son dönemlerinden başlayarak Türkiye Cumhuriyeti'nin de kurulmasıyla artık unutulmaya yüz tutmuş durumda. Özellikle kentlere yapılan göçler sebebiyle aile yapısıyla beraber toplum da batılılaşmaya doğru gidiyor. Bu değişim içinde aileyi sarsıcı problemlerin de sayısı oldukça fazla.

Büyük şehir, hayatı çok etkiliyor. Yaşam şartlarının gerektirdiği durumlar veya batılılaşma hevesi gibi bazı faktörler evimizin türünü, dolayısıyla sosyal hayatımızı da etkiler hale geldi. Önceden kültürümüzde çoğunlukta olan çok sayılı odalı evlerin içinde geniş aile olarak yaşam yerini, günümüzde özellikle de büyük şehirlerde bir iki odalı evlere ve çekirdek aile türüne bırakmıştır. Evlerin küçülmesine bir etkili sebep de, çocukların erken yaşta okul veya başka bir sebeple ayrı eve çıkıp yalnız yaşamaya karar vermesi... Bununla beraber yalnız, belki de asosyal bir nesil oluşmaya başladı. Gençler arasında sigara, alkol, madde bağımlılığı gibi kötü alışkanlıklar oldukça arttı.

Aile yapısı değiştikçe kadın emeği de iş piyasasına döküldü. Ancak bununla beraber aile içinde ve dolayısıyla toplumda bazı problemler ortaya çıkmaya başladı ve Türkiye, bu problemlerin çaresini düşünmeden kadın emeğinden faydalanmaya başlamıştı. Batıda çalışan kadın sayısı çok fazla ancak orada ortaya çıkabilecek problemlere karşı tedbirler de alınmış durumda. Türkiye'nin aile yapısı olarak batılılaşmaya doğru giderken örnek almayı unuttuğu bazı detaylar var.

Gitgide artan aile içi problemler, geleneklerin unutulması, boşanmaların artması, gençlerin hatta çocukların kötü alışkanlıklarının artması, geniş aile ve akraba bağının unutulmaya başlaması gibi etkileri gözle görülüyor.

Olumlu veya olumsuz aile yapısının değişiyor olması aşikar ve tartışılabilir bir konu. Ancak Türkiye'de aile yapısı hala da değişecek gibi görünüyor...


Ppd.com.tr - Aile Danışmanı/Hümeyra YILDIZ
ÜCRETSİZ DOMAİN İÇİN TIKLAYIN...

Bu haber 05/03/2015 tarihinde eklenmiştir.
Bu haber 3519 kişi tarafından okunmuştur.

Yorum Yaz

Bilgileriniz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
captcha
 
Authors