disscuss print

ÜCRETSİZ HOSTİNG İÇİN TIKLAYIN...

Anne Sütü Çok Değerli

Anne Sütü Çok Değerli_resim Anne sütünün bebek açısından önemi büyüktür. Bu, günümüzde kesinleşmiş ve doğruluğu tam olarak ispatlanmış bir konudur. Unicef’in en büyük kampanyalarından biri ‘ANNE SÜTÜ BEBEK İÇİN ÇOK ÖNEMLİDİR’ kampanyasıdır. Gerçekten de sütün yerini hiçbir madde veya mama tutamaz. Yurtdışında satılan pek çok bebek mamasının paketinde aynen şu anda Türkiye’de sigaraların üzerinde zorunlu olarak konulan “Kanser yaptığı kesinleşmiştir” ifadesi gibi “Bu mama anne sütünün yerini tutamaz” ifadesi kullanılmaktadır. Mama firmaları bu ifadeyi büyük harflerle çok belirgin olarak yazdıktan sonra kendi mamalarının da ne ölçüde anne sütüne yaklaşabildiğini sayısal değerlerle kanıtlamaya çalışmaktadırlar.

Hollandalı bilim adamları yaşamın en az ilk üç haftasında bütünüyle anne sütüyle beslenen çocuklarda, ileriki yıllarda beyin işlevlerinde görülebilen bozuklukların, diğer süt kaynaklarıyla ve mama ile beslenen bebeklere oranla yarı yarıya az olduğu konusunda yaptıkları araştırmaları yayınladılar. Gronigon Üniversitesi’nden Dr. Çaren Lanting ve meslektaşlarınca yapılan araştırmada, anne sütünün çocuğu hastalıklara karşı koruduğu, zekâ düzeyini yükselttiği, prematüre bebeklerde beyin zedelenmesini önlediği yolunda bilinen bulgulara ek olarak, ilk kez normal doğumlarda da anne sütünün beyin fonksiyonlarının zedelenmesine karşı koruyucu olduğunun anlaşıldığını belirtmektedir.

Hamile eğitim merkezindeki eğitim çalışmaları sırasında çok eğitimli bir anne adayının, “Şimdiki mamalar anne sütü ile aynı, niye emzireyim” gibi bir tutum sergilemesi oldukça şaşırtıcı ve üzücüdür. Oysaki anne sütünün yerini hiçbir şey tutmamaktadır. Bebekleri elden geldiğince anne sütüyle beslemek gerekmektedir.


İzmir-psikolog.com
ÜCRETSİZ DOMAİN İÇİN TIKLAYIN...

Bu haber 05/03/2015 tarihinde eklenmiştir.
Bu haber 3284 kişi tarafından okunmuştur.

Yorum Yaz

Bilgileriniz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
captcha
 
Authors