disscuss print

ÜCRETSİZ HOSTİNG İÇİN TIKLAYIN...

Facebook Yatağı mı? Sosyal Medya Batağı mı?

Facebook Yatağı mı? Sosyal Medya Batağı mı?_resim İnternette Sosyal Medya ve Bağımlılık: Facebook Yatağı mı? Sosyal Medya Batağı mı?

Sabah erken bir saat günün gazetesi önümde duruyor. Kahvaltıda şöyle bir gözden geçirirken gözlerime inanamıyorum. Gazete Hırvat bir tasarımcının Facebook yatağı "FBed" tasarladığını haber veriyor. “F” harfi şeklinde tasarlanan bu yatağın bir ucunda bir bilgisayar ve oturma düzeneği, hemen arkasında ise sözde göz yorgunluğunuzu atabileceğiniz ve uyuyabileceğiniz bir yatak bulunuyor...

Aslında bu örnek marjinal bir tasarım ve belki de bir sanat ürünü bile olarak adlandırılabilir, belki de bu kadar tutucu olmamak gerekli... ama diğer taraftan bakıldığında Sosyal Medya’nın artık insan oğlu için nasıl bir tehdit ve bir batağa dönüştüğünün de göstergesi aslında...

Düşünün artık o kadar entegre olmuşsunuz ki Sosyal Medya Bağımlısı bir yaşama, bırakın önceki yazılarımda eleştirdiğim asansörde ya da tuvalette dahi Sosyal Medya kullanımını artık yatıp kalkıp, durup dinlenip mesaj atıyorsunuz, konum bildiriyorsunuz, video, fotoğraf ve bir dolu gerekli gereksiz şeyi başka başka tanıdığınız, tanımadığınız insanla paylaşıyorsunuz...

“Peki ya bunun ne zararı var ki... Bunu herkes yapıyor” diyebilirsiniz... Çocukluğunuza dönün şöyle bir hani büyüklerimiz çocukken başkalarına uyup bir suç işlediğimizde bir yaramazlık yaptığımızda “herkes camdan atlıyorsa sen de camdan atlar mısın” derlerdi. Dünya tarihi toplumların ne yaptıklarının çok da farkında olmadıkları sürü psikolojisi ile hareket ettiği cinnet dönemleriyle doludur. Bunun örneklerine girmenin bir anlamı yok yaşanılan şeyin global bir cinnet olduğunu farkettiğiniz de (ki farkedemeyeceksiniz çünkü kişilikleriniz mutasyona uğramış olacak) başkalaşmış olacaksınız ama “o her şeyi yapan herkes” için de çok geç olacak...

Sosyal Medya ve İnternet Bağımlılığı’ndan uzak durmak için aslında yapılacak pek çok şey var.

Eğer gerçekten internet üzerinden ya da internet bağlantılı iş yapmıyorsanız;

• Bilgisayardan, akıllı telefonlardan ve tabletlerden mümkün olduğunca uzak durun.

• Video, film vb. medyayı bilgisayar haricinde ortamlarda ( tv, dvd, blueray disc vb.) izleyin.

• Daha düşük kotalı bağlantı paketleri (aylık kullanımınıza yetecek kadar) satın alın.

• Mümkünse evinizde ve işyerinizde sınırsız bağlantı kullanmayın.

• Mümkünse kullan öde tarzı internet paketleri satın alın.

• İşyerinizde verim ve işgücü kaybını engellemek için sosyal medya ağlarına engelleme koyun, şahsi telefonlarından bu ağlara giriş yapanları uygun gördüğünüz şekilde yaptırım uygulayın.

• İşyerinizde ve evinizde çocuk ve gençlerin kullanımı için interneti saat bazında sınırlandırın hatta bazı günlere internet yasağı getirin.

• 13 yaşından küçük çocuklarınızın kesinlikle facebook, twitter vb. sosyal medya ağlarına üye olmalarına izin vermeyin, var olan hesapları kapatın. Unutmayın bu yaş grubunun altındakilerin göreceği zarardan siz ebeveynler sorumlusunuz.

• Evde sosyal ağ hesabı kullanmıyorsanız ve 13 yaşından küçük çocuklarınız varsa güvenlik programlarıyla sosyal ağları engelleyin.

• Facebook zaman tüneli uygulaması gibi kişisel bilgi güvenlik açığı doğurduğu belirtilen uygulamaları kullanmayın.

• Çok özel fotoğraf, video vb. şahsınıza ait medyaları mümkün olduğunca azaltın tanımadığınız kişilerle kesinlikle paylaşmayın.

• İnternet ortamında her şeyden önce mutlak güvenlik olmadığını kullandığınız bütün güvenlik tedbirlerinin alt edilebileceğini unutmayın.

• Adı ne olursa olsun Sosyal Medya Sitelerinin kişilerin eğlencesi ve hoş zaman geçirmesi için değil reklam ve ürün pazarlama amaçlı kurulmuş olduğunu, tüketime hız vermek amaçlı olduklarını unutmayın ve bunu çocuklarınıza da uygun bir dille anlatın.

Hepinize bağımlılıktan uzak, mutlu ve gerçek paylaşımlarla (kahve içmek, yüzyüze sohbet etmek, komşu ziyareti, yüzyüze bakarak aşık olmak vb.) dolu günler dilerim.


Psikologunuz.org - Dr. Psikolog Murat SARISOY
ÜCRETSİZ DOMAİN İÇİN TIKLAYIN...

Bu haber 05/03/2015 tarihinde eklenmiştir.
Bu haber 2219 kişi tarafından okunmuştur.

Yorum Yaz

Bilgileriniz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
captcha
 
Authors