disscuss print

ÜCRETSİZ HOSTİNG İÇİN TIKLAYIN...

NLP nedir ve hangi alanlarda kullanılır ?

NLP nedir ve hangi alanlarda kullanılır ?_resim N ( Neuro ) : Zihinzsel olarak düşünce şeklimizi.

L ( Linguistik ) : Dilimizi nasıl kullandığımızı ve neyi, nasıl söylediğimizi.

P ( Programming ) : Düşünce ve dilin birleşerek davranışa dönüşmesini ve yaptığımız davranışları ifade eder.

Neuro; Beyni temsil eder. Beynin çalışma sistemi üzerine odaklanır. Tüm insanlarda bulunan 5 duyu organı ( İşitme, görme, tatma, hissetme ve dokunma ) ve sinir sistemi ile birlikte bilgiyi alışımızı, bu bilgiyi kullanım şeklimizi ve düşünce şeklimizi ifade eder.

Linguistic; Dili temsil eder. Dilin insan yaşamındaki önemini inceler. 5 duyu sistemiyle kayıt ettiğimiz verilerin anlam ve kavramlarının nasıl dile, düşüncelere ve sözcüklere dönüştüğü üzerine çalışır.

Programming; Davranışı temsil eder. Düşünce sistemi ve sözcüklerin seçimi ve kullanımıyla beraber davranışlara nasıl dönüştüğünü ve istediğimiz şekilde nasıl dönüşüp, değiştireceğimzi üzerinde çalışmaktadır.

NLP 'nin isim babaları John Grinder ve Richard Bandler'dır. NLP, en basit haliyle bir modelleme sistemidir. NLP, kişinin olduğunun daha iyi versiyonuna ulaşması yönünde çalışma yapar. Uzun seneler boyunca kişiler incelenip araştırılarak ve benzer veya farklı konulara insanların verdiği tepkilere bakılarak nasıl çözüm buldukları nasıl sorunları algılayıp sonuca gittikleri veya nasıl daha tatminkar ve mutlu hayata geçtikleri gibi bir çok konulardaki çalışmaların ortak noktalarından metodlar ve yöntemler geliştirilmiştir. NLP, kişinin geçmişle barışmasını, geçmişte yaşanılan negatif duyguların silinmesine ve hafızadaki dosyaların kapatılmasına yardımcı olur. Endişe, korku, fobi, iç ses, inançların değiştirilmesi gibi bir çok çalışmayı kapsar. Bunlardan kurtulmakla geçmişten arınıp, kişinin hafiflemesine ve geleceğine odaklanmasını sağlar. Bugünde yaşamayı ve geleceği planlamaya yardımcı olur.

NLP, 1970 yıllarının başında California Üniversitesinde Matemat.ik ve Fizik okuyan Richard Bandler ile aynı üniversitede öğretim görevlisi olan Dil bilimci John Grinder tarafından geliştirilmiş ve bugün dünyada milyonlarca insanın hayatına olumlu etkiler yapmış olan bir bilim ve sanat dalı olarak hayatımıza kazandırılmıştır.

NLP çalışmalarının temeli ve en önemli unsurları 3 önemli insanı incelemekle ve bu kişilerin düşünce sistemleri, kullandıkları kelimeler ve davranış modelleri üzerine çalışma yapmakla başlamıştır. Bu kişiler Gestalt terapisinin kurucusu Fritz Perls, Aile terapisi konusunda dünyanın ilk akla gelen kişisi olan Virgina Satir ve dünyaca tanınmış hipnoterapist Milton Erickson'dır.

NLP bir bilim olarak tanımlanmakta çünkü insan davranışlarının arkasındaki stratejilerin çözümlenmesi, kişinin kendisi ve başkalarıyla olan iletişimindeki nasıla odaklanması, yaşamla ilgili modeller oluşturması ve beyinle ilgili araştırma ve çalışmaları kapsamaktadır.

NLP kişilerin hayatlarındaki filtreleri, inançları farketmeleri ve temizlemeleri üzerine çalışır. NLP sayesınde iletişim kurmayı arzuladığınız her insanının kendine özgü dilini anlamayı, o dilde iletişim kurma becerinizi geliştirmeyi, geçmişte yaşadığınız korkularınızı, söylenmiş ve hala kulağınızda yer eden olumsuz sözleri ve davranışları temizlemeyi, motivasyonunuzu yükseltmeyi, fobilerinizi, pişmanlık, kızgınlık, öfke ve kaygılardan uzaklaşmayı ve kendinizi olmak istediğiniz gibi yeniden yapılandırmayı sağlar.

Hayatın çok kolay, sorunsuz bir şekilde ve var olan sorunları da farklı bir bakış açısıyla bakıp çözme yeteneği geliştirtir. Geçmişle barışmalarını ve geleceğe odaklanmalarını sağlar.

NLP tekniklerinin yıllardır başarıyla uygulandığı çalışma alanları:

Profesyonel başarı - Kariyer

Hedeflere ulaşma kolaylığı

Yaşamı yeniden çerçevelendirme ve istenilen yaşama ulaşma

İnsanları daha rahat anlayabilme ve sorgusuz, yargısız yaşayabilme becerisi

Utangaçlık

Özgüveni arttırmak

Alerjiler

Tüm Fobiler-Yükseklik, Uçak, Yılan, Böcek vs

Panikatak

Travma sonrası stres bozuklukları

Depresyon

Dikkat bozukluğu, hiperaktivite

Fiziksel bozukluk travmaları

Yeme sorunu ve kilo sorunu

Uykusuzluk hastalığı

Migren

Suçluluk duygusu

Acı kayıplar

Geçmişten kopamamak

Topluluk karşısında konuşamamak

İlişki sorunları

Sınırlayıcı inanaçların değiştirilmesi

Sahne ve Spor performansı arttırmı

Affedememe

Duygu kontrolu

Olumsuz duyguların temlenmesi

İstenmeyen söz davranış ve düşüncelerden kurtulmak

Geçmiş yaşam temizliği


Nursenkaya.net
ÜCRETSİZ DOMAİN İÇİN TIKLAYIN...

Bu haber 05/03/2015 tarihinde eklenmiştir.
Bu haber 3621 kişi tarafından okunmuştur.

Yorum Yaz

Bilgileriniz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
captcha
 
Authors