disscuss print

ÜCRETSİZ HOSTİNG İÇİN TIKLAYIN...

Pozitif Aile Terapisi Neyle İlgilenir?

Pozitif Aile Terapisi Neyle İlgilenir?_resim Ülkeyi düzeltmek istiyorsanız, önce bölgeleri düzeltin. Eğer bölgeleri düzeltmek istiyorsanız, önce şehirlere düzen getirmelisiniz. Şehirlere düzen getirmek için, aileyi düzenlemelisiniz. Aileyi düzeltmek için, önce kendi ailenize düzen getirmelisiniz. Kendi ailenize düzen getirmek için de kendi kendinizi düzeltmek zorundasınız.
Ortadoğu’dan bu eski özdeyiş, içinde yaşadığımız bağlantıları tarif eder. Yaşamın bir aşamasındaki ufak değişikliklerin tüm düzeni etkileyebileceği önermesiyle yola çıkmamız gerekir. Konfüçyüs’ün dediği gibi, her insan medeniyetin yükselmesinden ve düşmesinden sorumludur. Örneğin, rüşvetçi bir memur tüm sosyal kurumun itibarını zedeler ve hatta insanın sosyal yapıya olan güvenini sarsar. Genellikle bu izole bir olay değildir ve tüm toplum rüşvetçi sayılır. O zaman memurlarla ilişkide rüşvet yarı resmi şekilde kabul edilir hale gelir.

Öte yandan, düzenin tümünde yer alan değişiklikler, aileyi ve bireyi çevreleyen şartları etkiler. Bunun bir örneği, Batı Almanya’da birçok aileye geniş kapsamlı değişiklikler getiren, yeni boşanma kanunudur. Bu aşamada, Ortadoğunun bilgeliğini izleriz. Ama Ortadoğunun bakış açısı bireyi tüm değişikliklerin temeli kabul ederken, “Kendisi iyi olan herkese iyidir” deyişinde olduğu gibi, değişikliğin çeşitli alanlardan gelebileceğine de inanırız. Birey, aile ve toplum gibi birimlerle ilgilenirken, aslında birbirleriyle sıkı ilişki içindeki sistemlerle uğraşıyoruz demektir. Çok şeyi kapsayan bu durumda, kişi neden aileyi Aile Terapisinin merkezi yaptığımızı sorabilir. Sosyal değişime veya bireyin tek başına tedavisine odaklanmak da aynı şekilde uygun olabilirdi. Ama aile hakkında daha önce söylediklerimizi hatırlayalım. Biyolojik ve sosyal üretim yeri olan aile, toplum içindeki olaylarda benzersiz ve merkezi bir rol oynar. Kişinin kendine has niteliklerinden, bakış açılarından ve değerlerinden bahsettiğimizde, söz dönüp dolaşıp sonunda onun içinde büyüdüğü çevreye—yani ailesine gelir. Ayrıca, toplumun sürekliliği, kişinin ailesinden edindiği kurallara ve toplumu bir arada tutan sosyal değerlere dayanır.

Bu işlevlerin yanı sıra ailenin bir başka önemli işlevi daha vardır. Yaşamının ilk birkaç yılında insan daha yumuşaktır. Çocuk hala biçimlenmemiş ve farklılaşmamış yeteneklere sahiptir. Bunlar görünür olmasa da var oldukları kesindir. Bu yeteneklerin belirli şekillerde gelişmesi, çocuğun çevresindeki insanlara ve ailesinin sunduğu fırsatlara bağlıdır. Bazı durumlarda bu yetenekler, bastırılacak veya dengesiz bir biçimde gelişecektir. Aile içindeki, sadece güven ve umut değil, itimatsızlık, çaresizlik ve saldırganlık gibi duyguları da kişi ilk önce en yakınına aksettirir. Bu kişiler, genellikle insanın anne babası, kardeşleri, çocukları, eşi ve büyükanneler, büyükbabalar, amcalar, dayılar, teyzeler, halalar gibi geniş ailenin üyeleridir. Bu güçlü duygusal ilişki ve kişinin aile içinde çok zaman geçirdiği gerçeği , aileyi çok önemli bir topluluk haline getirir. Bu toplulukta çatışmalar hem ortaya çıkabilir hem de çözülebilir.

Aile terapisi aileye bir sistem olarak bakar. Değişikliğe tedaviye yönelik duyarlılıkla bakıldığında, sistemde hangi elemanın değiştiği önemini yitirir. Uygulamada bu ifade, Pozitif Aile Terapisinin özel bir psikoterapik inanca dayandırılmaması anlamını taşır. Süreci şekillendirmenin birkaç değişik yolu olması daha önemlidir. Bunların hepsi aile terapisi olarak adlandırılabilir ve aşağıdaki şekillerde, tarif edilebilir.


izmir-psikolog.com
ÜCRETSİZ DOMAİN İÇİN TIKLAYIN...

Bu haber 06/03/2015 tarihinde eklenmiştir.
Bu haber 2657 kişi tarafından okunmuştur.

Yorum Yaz

Bilgileriniz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
captcha
 
Authors