disscuss print

ÜCRETSİZ HOSTİNG İÇİN TIKLAYIN...

Aile Yapıları

Aile Yapıları_resim Aile yapılarını, geleneksel “büyük aile” ve çağdaş “çekirdek aile” olarak sınıflamak çok bilinen bir yoldur; ancak bu sınıflama biçiminin günümüzdeki aile yapılarını tam anlamıyla yansıttığı söylenemez.Günümüzde aileler ana, baba ve çocuklardan oluşan çekirdek birimler halinde gözükseler bile, büyük aile ile bağlarını çeşitli biçimlerde sürdürmektedirler. Tipik olarak genç çift anababasından ayrı bir ev kurar,ama aile bağları korunur, akrabalık şebekesi içinde karşılıklı yardımlaşmave ilişki sürdürülür. Anababalar yeni çiftlere yardım ederler, daha sonra yeni çiftler de emeklilik ve hastalıkta anababalara yardıma koşarlar. Üç kuşak aile üzerinde yapılan bir araştırmada en genç kuşağın anababalarla çocukların kendi yollarına gitmeleri gerektiğini “en az” söyleyen ve anababaları ile ilişki kurma sorumluluğunu “en fazla” duyan kuşak olduğu ortaya konmuştur. Bu değişik aile yapısı, geleneksel geniş aileden farklı olduğu gibi, çağdaş çekirdek aileden de farklıdır. Çünkü eski kuşaklarla ve çocuklarla ilişkiler bağımsızlık ve hareketlilik korunarak sürdürülmektedir.

Aile yapılarında kuşaklararası ilişkiler dışında da farklılıklar görülmektedir. Örneğin, bazı aileler, boşanma, dulluk ya da terkedilmişlik nedeniyle tek anababalıdır. Bazı ailelerin yanlarında yaşlı ana ya da baba, evlenmemiş bir akraba, bir bakıcı gibi fazladan birileri vardır. Bazı aileler de boşanma ve yeniden evlenme sonucu inanılmaz derecede karmaşık görüntüler verirler. Bazen çekirdek aileler hafta sonlarında, bayram günlerinde geniş aile özellikleri gösterirler. Sonuç olarak sadece çekirdek ve geniş aile tipleri çerçevesinde bile çeşitli aile yapıları ya da biçimleri söz konusudur.

Günümüzde en yaygın aile biçiminin, “genişlemiş çekirdek aile” (extented nuclear family) olduğu söylenebilir. Bu aile yapısı, çeşitli seçeneklere olanak verdiği, coğrafi hareketlilik sağladığı, değer ve tutumları yeni kuşaklara iletmede aracı olduğu, hızlı toplumsal değişimlerin yol açtığı gerilimlere karşı bireylere duygusal destek sağladığı için yaygındır. Ancak bu aile yapısının her zaman olumlu biçimde işlediği de söylenemez. Dolayısıyla, genişlemiş çekirdek aileler de toplumların gereksinmeleri doğrultusunda değişime uğrayacaklardır. Örneğin, gelişmiş toplumlarda farklı yaş kesimlerinden insanlar “komün” yaşamı gibi farklı aile biçimlerini denemektedirler. Bununla birlikte, gelecekte bu tür bir aile yapısının yaygınlık kazanıp kazanmayacağı bilinememektedir. Ne olursa olsun, gelişmiş toplumların çoğulcu yapısının çeşitli aile yapılarının gelişmesine olanak tanıyacağı kuşkusuzdur.


izmir-psikolog.com
ÜCRETSİZ DOMAİN İÇİN TIKLAYIN...

Bu haber 06/03/2015 tarihinde eklenmiştir.
Bu haber 2871 kişi tarafından okunmuştur.

Yorum Yaz

Bilgileriniz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
captcha
 
Authors