disscuss print

ÜCRETSİZ HOSTİNG İÇİN TIKLAYIN...

Erkekler Neden Aldatır?

Erkekler Neden Aldatır?_resim “Karısı onu ihmal etti, söküğünü dikmedi, yemeğini önüne koymadı… Başka neden aldatmış olabilir ki?” Bu tür yorumlarla artık daha az karşılaşıyoruz. Erkeklerin aldatmasının kaçınılmaz olduğu görüşü yanlıştır. Ama toplumsal profile baktığımızda günümüzde hem erkekler, hem de kadınlar erkeklerin daha fazla aldattığında hemfikirdirler. Aslında bu fikir bir bakıma gerçekle ters düşmemektedir. Ancak bu durumun toplumsal bir dayanağı vardır.

Günümüzün toplumsal değer yargıları, hâlâ erkeğe aldatma eyleminde tolerans verici durumdadır. Kadına karşı çok katı ve öldürücü olan bu yargılar, erkeğe hak verir, tolerans gösterir, acır ve hatta onaylar. Bazen de aldatmayan erkeği eleştirir, küçümser, kılıbık damgası vurur. Erkekler kendi aralarında konuşurken, aldatmamış olsalar bile, sosyal statülerini yükseltebilmek için hayali aldatma hikâyeleri anlatırlar. Bazı durumlarda aralarında konuşurken, daha çok aldatan hemcinslerini alkışlayabilirler de. Bazen de aldatmayan erkekleri aşağılar, beceriksizlikle, pısırıklıkla suçlar ve alaya alırlar. Erkek, böyle bir duruma düşmektense ya aldatma yolunu tercih eder ya da hayali aldatma hikâyelerini peş peşe sıralar.

Aldatmayı onaylama sadece erkeklerin birbirlerini onaylama veya yapmayanı dışlama, küçümseme biçiminde olmaz. Bazı durumlarda kadınlar da erkeğin aldatmasını onaylayabilmektedir. “Erkektir yapar, ona bir şey olmaz” düşüncesi bazı kadınlardan baskın olabilir. Erkeği onaylayan kadınlar, hemcinslerinin aldatmasını ise kesinlikle onaylamazlar hatta aldatan kadının gerektiği gibi cezalandırılması gerektiğini düşünürler.

Aldatma bir aşk durumunda ortaya çıkar. Bu, kontrol edilebilen bir durum değildir. Hatta erkekler bunu farkına bile varmazlar. Birlikte çalıştıkları uyumlu, başarılı kişilerden etkilenirler ve hep yanlarında olsun isterler. Beğendikleri kadının yanlarında ayrılacağını düşününce kaygıya kapılır, ona bazı tavizler verirler. Bu durumda kadın mutlu olur ve erkeğe daha yakın davranmaya başlar. Karşılıklı etkileşim bu şekilde yavaş yavaş başlamış olur.

Önce iş arkadaşlığı, sonra alışkanlık başlar. Daha sonra arama isteği gelişir ve yokluğunda rahatsız olma duygusu başlar.

Erkekler genelde başarılı kadınlarla aldatırlar. Onları beğendikleri, takdir ettikleri, ellerinden kaçırmak ya da kaybetmek istemedikleri için bu arkadaşlığın veya iş ortaklığının aşka dönüşmesini isterler. Bu aldatma hikâyesinde koruma ve kollama istedikleri de baskın olabilir. Bu durum başlarda erkekler için kolay gibi görünse de erkekleri zorlayıcı bir durumdur. Başlarda yardım etme duyguları ağır basarken, daha sonra aralarındaki çekim sona erer ve birliktelik biter. Bu son, onların da hiç hoşuna gitmez. Vicdanlarını rahatlatmak için birçok bahane bulmaya çalışırlar.

Erkeğin aldattığı durumlarda çoğunlukla karşı karşıya gelen kesimler kadınlar olur. Yani aldatılan kadın diğer kadına kızar. Kocası tarafından aldatılan kadın, kocasına değil de kocasınm yanındaki kadına saldırır. “Bula bula benim kocamı mı buldun, evli olduğunu biliyordun. Bana acımadın, çocuklarıma da mı acımadın?” en çok bilinen sitem şeklidir. “Kadın eşimi kandırdı, gözünü boyadı, onu zorladı” ise erkeğin bu işte hiçbir suçu olmadığım gösteren en büyük savunma mekanizmasıdır.

Erkekler ise karısını bir başkasıyla yakaladığında ilk saldırı hedefi karısı olur. Karısına nişan alır, sonra da karşısındaki adama silahım boşaltır. Ancak aldatan erkekse, dediğim gibi, kadın onu yakaladığında silah öncelikle aldatan kocaya değil de, bu işe alet olan kadına yöneltilir. Bu olaylar, kadının, erkeğin aldatmasını onaylayabilmesine rağmen hemcinsine hiç hak tanımadığını gösteriyor.


izmir-psikolog.com
ÜCRETSİZ DOMAİN İÇİN TIKLAYIN...

Bu haber 06/03/2015 tarihinde eklenmiştir.
Bu haber 2662 kişi tarafından okunmuştur.

Yorum Yaz

Bilgileriniz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
captcha
 
Authors