disscuss print

ÜCRETSİZ HOSTİNG İÇİN TIKLAYIN...

“Çocuklara Yönelik Şiddet ve Cinsel İstismarı Önlemenin Tek Yolu Eğitim!”

“Çocuklara Yönelik Şiddet ve Cinsel İstismarı Önlemenin Tek Yolu Eğitim!”_resim Özel Hayat Hastanesi’nden Psikolog Dilek Kaymak, son zamanlarda ülkemizde artan çocuklara yönelik şiddet ve cinsel istismar vakalarına ilişkin bir açıklama yaparak, çocuklar üzerinde travmaya sebep olabilecek bu tür olayların önüne geçebilmek adına, alınması gereken önlemlere açıklık getirdi.

Ülkemizde son dönemlerde çocuklar üzerinde yaşanan şiddet ve cinsel istismar vakaları hızla artarken, aileleri oldukça endişelendiren konuyla ilgili uzmanlardan bilgilendirici açıklamalar gelmeye devam ediyor.

Özel Hayat Hastanesi’nden Psikolog Dilek Kaymak, şiddetin ve cinsel istismarın çocuklar üzerindeki etkileri ve bu vakaları ortadan kaldırmanın en etkili yollarını sıraladı.

Şiddetin kısa ve uzun erimdeki yansımalarının yıkıcı olabileceğine dikkat çeken Kaymak, “Çocuklara yönelik şiddetin sonuçları, şiddetin niteliğine ve derecesine göre değişebiliyor. Erken dönem çocuklukta şiddete maruz kalınması, beyni etkileyebilir. Şiddetin ister hedefi ister tanığı olsunlar, çocukların uzun süre şiddetle birlikte yaşamaları sinir ve bağışıklık sistemlerini bozarak, sosyal, duygusal ve bilişsel bozukluklara yol açabilir; hastalıklara, yaralanmalara ve sosyal sorunlara kapı açabilir” diye konuştu.

“Riskli Davranışlara Sebep Olabilir”

Şiddetin yıkıcı etkilerinden örnekler vererek sağlık açısından risk taşıyan faktörlere değinen Kaymak, “Örneğin madde bağımlılığı ve erken cinsel ilişki gibi sağlık açısından riskli kimi davranışlara sebep olabilir. Şiddetle bağlantılı zihinsel sağlık ve sosyal sorunlar arasında, anksiyete ve depresif bozukluklar, çalışmada verimin azalması, bellek sorunları ve saldırgan tavırlara neden olabilir” dedi.

“Destekleyici Yaklaşım Şart!”

Şiddet gibi çocuklar üzerinde olumsuz bir etki yaratan bir diğer faktörün cinsel istismar olduğunu belirten Kaymak, “Cinsel istismara uğrayan çocukların ailelerine, eğitimcilere, çocuk bakım kurum çalışanlarına, hukukçulara, emniyet mensuplara, sosyal hizmet uzmanlarına, hastane çalışanlarına ve tüm sağlık personeline istismarın önlenebilmesi için eğitimlerin verilmesi gereklidir. Aslında mesleki yaşantısında çocukla temas eden her birey çocuk örselenmesinden kuşkulanmayı ve görünce ne yapması gerektiğini bilmelidir. Cinsel istismar olgularında yoğun bireysel terapiye ek olarak, gerekli görülen bazı durumlarda grup ve aile terapisi uygulanmalıdır. Olayın yeni olduğu dönemde çocuğa destek mutlaka gereklidir. Bu çocuklar kendilerini yalnız, terk edilmiş ve suçlu hissettiklerinden bu olgularda destekleyici yaklaşılmalıdır” dedi.

“İstismarın Önüne Geçecek Programlar Geliştirilmeli”

Cinsel istismarı ortadan kaldırmanın en etkin yolunun, istismar oluşmasını önlemek olduğunu vurgulayan Kaymak, “Bu duruma yönelik programlar geliştirilmektedir. Çocuklara yönelik bu programlar, olası istismar durumlarını tanımalarını, uygun bir yolla tepki göstermelerini ve böyle bir durumda güvendikleri bir erişkine olayı anlatmalarını hedeflemektedir” ifadelerini kullandı.
ÜCRETSİZ DOMAİN İÇİN TIKLAYIN...

Bu haber 21/03/2015 tarihinde eklenmiştir.
Bu haber 2596 kişi tarafından okunmuştur.

Yorum Yaz

Bilgileriniz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
captcha
 
Authors