disscuss print

ÜCRETSİZ HOSTİNG İÇİN TIKLAYIN...

Vajinismus Hastaları ve Psikoloji

Vajinismus Hastaları ve Psikoloji_resim Vajinismus hastalarında psikoloji zaman içerisinde olumsuz yönde değişmektedir. Bu bölümde vajinismus hastalarındaki psikolojik sorunlar ve zamanla oluşan değişimler ele alınacaktır.

Vajinismus hastaları ve psikoloji nasıldır?
Kişide özgüven eksiklikleri. mutsuzluk, alınganlık ve depresyon sık görülen psikolojik yakınmalardır. ‘Herkesin yapabildiği, hatta kırsaldayeni evlenen 14-15 yaşlarındaki çocuk gelinlerin yapabildiği şu cinsel ilişkiyi ben yapamıyorum’ düşüncesi tüm hayatı olumsuz yönde etkilemektedir. Vajinismus hastalarının bazıları, dışarıda gördükleri ufak tefek yapıdaki kadınların yanlarındaki küçük çocuklarından bile rahatsız olabilmektedirler. Bazı hastalar için bebeklerle ilgili televizyon reklamları bile üzüntü ve sıkıntı vericidir. Kendilerini sürekli değersiz, eksik, yetersiz görme, bir kadın gibi görememe gibi durumlar tüm yaşamlarını olumsuzca etkiler. Hastaların pek çoğu kendilerine bakmazlar, makyaj yapmazlar, giyimlerine dikkat etmezler. Evde ve işyerlerindeki konsantrasyon kayıpları da verimliliklerini düşürmektedir. Bir türlü kendi işlerine yoğunlaşamamakta, kendi işleri ile ilgili unutkanlık ve yanlışlıklar sık olarak ortaya çıkabilmektedir.

Vajinismus hastalarında psikoloji zamanla daha da olumsuzlaşabilir. Kendilerindeki eksiklikler hayata olan bağlılıklarını azaltmaktadır. Bazı hastalar kendilerine fazla yemeye verirler ve bir anda kilo almaktadırlar. Üzüntü ve sıkıntılarını kimseyle paylaşamama durumu da tüm hayatlarını zorlaştırmaktadır.

Vajinismus hastaları ve depresyon
Vajinismus hastalarında belirgin veya gizli depresyon sık olarak ortaya çıkmaktadır. Nadiren de olsa bazı hastalarda intihar eğilimleri oluşabilmektedir. Sahip oldukları değerler kendilerini bu intihar düşüncelerinden uzak tutmaktadır.

Vajinismus hastalığı günümüzde bireye özgü tedavi yöntemleri ile çözümlenebilmektedir. Sorunu yaşayanların zamanla psikolojilerinin daha da bozulmaması için profesyonel destek almaları şarttır. Çünkü vajinismus, yalnızca profesyonel yardım alarak çözümlenen bir cinsel sorundur.

Kaynak: http://www.vajinismusmerkezi.com
ÜCRETSİZ DOMAİN İÇİN TIKLAYIN...

Bu haber 21/03/2015 tarihinde eklenmiştir.
Bu haber 2360 kişi tarafından okunmuştur.

Yorum Yaz

Bilgileriniz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
captcha
 
Authors