disscuss print

EVLENMEK İSTEYEN BEKARLAR EVLİLİK DOKTORU İÇİN TIKLAYIN...

PSİKOLOG ÜSTÜN ÖNGEL - ADANA

PSİKOLOG ÜSTÜN ÖNGEL - ADANA_resim
Adana'da çalışıyor, ayda bir kez İstanbul ve İzmir'e gidiyor...

Psikolog Üstün Öngel için üç kentin psikoloğu desek abartmış olmayız herhalde. Psikolog Öngel, Adana'da çalışıyor olmakla birlikte, her ay en az bir kez İstanbul'a, yine en az bir kez İzmir'e gidiyor. İstanbul'da Anadolu yakasında bir anaokuluna yardımcı olan Öngel, kendisinden bireysel yardım almak isteyenlerle de yine orada görüşüyor.

İzmir'de ise tarihi Asansör'e yakın bir yerde kendi mekanında bireysel görüşmelerini yapıyor. 14-18 Aralık 2012 tarihleri arasnda İzmir'de olacağını kendi sayfasından duyuran Öngel, kendi sitesinde güncel konularda ilginç yazılarıyla dikkat çekiyor.

Üstün Öngel’in Kısa Özgeçmişi:

1963 Adana doğumlu. İlkokulu Adana’da Celalettin Sayhan İlkokulu’nda, ortaokul ve liseyi Tarsus Amerikan Lisesi’nde yatılı okudu. İlkokuldan başlayarak tüm öğrencilik dönemi ve lisans eğitimi sonrası birkaç yıl, basketbol, yaşamının önemli bir kısmını kapladı. Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde psikoloji lisans eğitimimi tamamladı.

1990 yılında Çukurova Üniversitesi’nde çalışmaya başladı ve 1991 yılında kazandığı bir bursla, İngiltere’de Sussex Üniversitesi'nde, sosyal ve kültürel psikolojide yüksek lisans çalışmasına başladı, master’ı atlayarak doktoraya geçiş yaptı ve dört yılda master ve doktorasını tamamlamış oldu.

1995 yılında doktorayı bitirdikten sonra Ç.Ü. Eğitim Fakültesi’nde Felsefe Grubu Bölümü’nde öğretim üyesi olarak çalışmaya devam etti. 1996-99 yılları arasında aynı birimde bölüm başkanlığı görevini üstlendi.

Halen aynı bölümde (Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Bölümü olarak ismi değişti) çalışmaya devam ediyor ve verdiği çeşitli derslerle birlikte koşullar elverdiği ölçüde araştırma projelerini yürütmeye çalışıyor ve bir yandan da çeviriler yapıyor, dergi ve gazetelere yazılar hazırlıyor. “Son Analiz” (Jeffrey Masson) adlı çeviri kitabı 2000 yılında yayımlandı.

Doktora çalışması sonrası 1995 yılında İngiltere’den döndüğünden bu yana, bilgi ve düşüncelerini paylaşmak üzere hem üniversite bünyesinde, çeşitli eğitim kurumlarında ve derneklerde seminerler, konferanslar verdi, hem de çeşitli radyo ve TV programlarına katıldı.

Son yıllarda çalışmaları, ağırlıklı olarak psikiyatrinin hakimiyetindeki psikolojik yardım hizmetlerinin kalitesinin yükseltilmesi için neler yapılabileceği yönünde. Özellikle çocuklara yönelik psikolojik yardım hizmetlerinin ilaçtan tamamen arındırılması gerektiğine inanıyor.

Her tür psikolojik problemin, saf sosyal psikolojik yardımla çözümlenebileceği bilgi, deneyim ve düşüncesiyle, mesleki faaliyetlerinde bunun örneklerini yaratmaya çalışıyor. Son zamanlarda bilhassa “Hiperaktivite ve Dikkat Eksikliği” adı verilen sorunun nasıl anlaşılacağı ve çözümlerinin de nasıl sağlanacağı üzerine çalışmalarını yoğunlaştırmış durumda.

Toplumun her kesimine, her yaş ve cinsiyetten kişilere, kurumlara psikolojik bilgi, yardım ve destek sunmak, toplumda psikoloji ve psikolojik yardımla ilgili bilgi ve bilinç seviyesini yükseltmek, en hafiften en şiddetliye kadar psikolojik sorunların psiko-sosyal çalışmalar, araştırmalar ve uygulamalar ile çözümlerini bulmak ve sunmak amacı ile 2006 yılında “Psikolojik Yardım Derneği” adıyla bir organizasyonun kuruluşunu da gerçekleştirdi.

Yirmi iki yıldır Işıl Var’la birlikte ve Melodi isminde on altı yaşında kızları var.
İLETİŞİM BİLGİLERİ:
EVLENMEK İSTEYEN BEKARLAR EVLİLİK DOKTORU İÇİN TIKLAYIN...

Bu haber 17/11/2012 tarihinde eklenmiştir.
Bu haber 1825 kişi tarafından okunmuştur.

Yorum Yaz

Bilgileriniz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
captcha
 
Authors