disscuss print

ÜCRETSİZ HOSTİNG İÇİN TIKLAYIN...

Kadınlar 55'inden Sonra Horluyor

Kadınlar 55'inden Sonra Horluyor_resim Kadınlarda, özellikle menopoz sonrası dikkati çeken boyutlara ulaşan kilo artışının, uyku konusunda önemli bir etken olduğunu vurgulayan Dr. Uçar, şunları kaydetti:

''Türkiye'de kadınlarda menopoz sonrası kilo artışıyla horlama, uyku apne sendromu ve huzursuz bacak sendromu gibi uyku bozuklukları daha sık görülüyor. Kadınlarda obezitenin artmasıyla uyku bozuklukları artıyor. Obeziteyle birlikte uykuya dalma, uykuyu sürdürme problemleri yaşanıyor. Depresyon oranları artıyor.''

''Horlama, aksini düşünmemize karşın 55 yaşından itibaren kadınları daha fazla etkiliyor. 55-64 yaş arası kadınların yüzde 21,9'u horlama şikayeti yaşarken, aynı yaş grubundaki erkeklerin yüzde 20,4'ünde horlama ile karşılaşıyoruz. 65 yaş üzeri kadınların da yüzde 15'i horluyor, buna karşın erkeklerin yüzde 13,2'sinde bu rahatsızlık gözleniyor. 18 yaşından itibaren kadınların yüzde 20,2'si insomniden şikayetçi, erkeklerde bu oran 10,5. 65 yaş üzeri kadınlarda oran yüzde 32,5'e ulaşıyor, buna karşın erkeklerin yüzde 12,5'inde gözleniyor.

Uyku apne sendromu da kadınların yüzde 16,1'ini, erkeklerin ise 13,7'sini etkiliyor. İlginç olan; 55 yaşından itibaren kadınlarda oran yüzde 38'i geçmesine rağmen, erkeklerde yüzde 25'ler seviyesinde seyretmesi. Huzursuz bacak sendromu ise toplamda kadınların yüzde 7,3, erkeklerin ise yüzde 3'ünün şikayetleri arasında yer alıyor.''

Araştırma sonuçlarına göre, Türkiye'nin uyku bozuklukları konusunda birçok ülkeden daha iyi durumda olduğunu dile getiren Dr. Uçar, ''Bizden daha fazla uyku problemi olan, daha sanayileşmiş ve depresyonun yoğun olduğu Avrupa ülkeleri var'' dedi.

''Kadını uyutmayan faktör kilo''
ÜCRETSİZ DOMAİN İÇİN TIKLAYIN...

Bu haber 13/11/2012 tarihinde eklenmiştir.
Bu haber 1552 kişi tarafından okunmuştur.

Yorum Yaz

Bilgileriniz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
captcha
 
Authors