disscuss print

EVLENMEK İSTEYEN BEKARLAR EVLİLİK DOKTORU İÇİN TIKLAYIN...

PSİKOLOG SEVİM ÖZCAN - ADANA

PSİKOLOG SEVİM ÖZCAN - ADANA_resim
İlk bağlanma...

Adanalı Psikolog ve Oyun Terapisti Sevim Özcan nefis bir yazı kaleme alarak ilk bağlanmayı anlattı. "İlk bağlanma; sevgi nesnesi olan anneyle ilk ilişkinin anne karnında başladığı biliriz." diye konuşan Sevim Özcan, bebeğin 25. haftadan itibaren gelişen duyu organının kulakları olduğunu, bebeğin amniyotik sıvı içerisinde en güçlü olarak duyduğu sesin anne sesi olduğunu hatılattı.

Özcan, "Anneyle iletişim kuran diğer kişiler en çok baba ve diğerleri aslında bizim annemizin karnında 27. haftada tanıştığımız kişilerdir." diye konuştu.
Psikolog Sevim Özcan'ın sihirli kaleminde adeta bebeğin gelişimini soluksuz okuyacağınız yazıya daha fazla müdahale etmeden beğeninize sunuyoruz:

"Anne karnında duyduğumuz bu insanların seslerine doğduktan sonra çeşitli tepkiler veririz.

Bebek anne rahminde aslında dış ortamdan izole bir ortamda değildir. Rahimde duyduğu her iç organların sesinin dış ortamda benzerleri vardır.

İlk gelişen duyumuz olan dokunma duyumuz bağlanmanın başyapıtıdır. Bu duyumuz ise ilk olarak ağız ve yanaklarda oluşacaktır.

Amniyon sıvısını günde 1 litre tüketen ana rahmindeki bebek böylece tat ve koku duygularına da sahip olur.

Anneyle babayla diğerleriyle ve beklide yıllar sonra mesafe olarak uzakta duran ilk aşkımızla kesişebileceğimiz görme duyumuz doğduğumuzda sadece 30 cm anne bebeği emzirirken ki uzaklığa kadar olacak ve annemizle ilk iletişimizin kurulması için araç olacak.

Ana rahmindeyken sevgili annemiz bizi istediğini hissettirdi. Belki de klasik eserler dinletti anlamıştık bizi seviyordu bizim için bir şeyler yapmaya çalışıyordu.

Doğar doğmaz koca bir boşlukta değildik anne göğsüne çıplak şekilde yatırmışlardı yüzüstü, annemizden ayırmayıp,bize gerekli olan mahremiyeti sağladılar adına "Birth Bonding" dedikleri yani doğumda duygusal bağlanmayı gerçekleştiren olayı yaşadık.

Bu bağlanma bebeği ve anneyi hem fizyolojik,hem de psikolojik olarak etkiliyor dendi işte İLK BAĞLANMA.. ve sonrasında dudaklarımıza koca bir kütlenin yaklaşmasıyla nefis tat veren o halkın meme dediği bizim yaşam kaynağı olarak algıladığımız bu şeyin bize büyük bir haz vermesi.

Bu sırada gözlerimizi dimdik yukarı doğru çevirip bakarken tek eliyle bizi tutarken diğer eliyle de yanağımıza dokunuşu ve bundan sonraki karşılıklı dokunuşlar, bakışmalar, seslenişler, bağlanmanın sağlanabilmesi ilerde bireyin kendini ve başkasını olumlu görmesi açısından büyük bir öneme sahiptir.

İlklerin önemini biliriz hep belki ilerde derin izler bırakır işte bu izlerin olumsuz olmayıp kalıcı hasarlara yol açmaması için anne ve bebeğin bu muhteşem bağlanması dünyanın her yerinde bu şekilde yaşanmalı.

Dokunmalı, hissetmeli, anlamalı, sevmeli.". Elinize sağlık Sayın Özcan, bizi bebekliğimize geri götüren bu güzel yazı için size kucak dolusu teşekkürler.


İLETİŞİM BİLGİLERİ:
EVLENMEK İSTEYEN BEKARLAR EVLİLİK DOKTORU İÇİN TIKLAYIN...

Bu haber 17/11/2012 tarihinde eklenmiştir.
Bu haber 1582 kişi tarafından okunmuştur.

Yorum Yaz

Bilgileriniz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
captcha
 
Authors